Когато посещаваш страна от ЕС или в България използвай Европейския номер за спешни повиквания - 112, за да се поискаш бърза помощ, пожарна или полиция.
Телефон SOS 112 те улеснява, когато пътуваш за бизнес или отдих в Европейския съюз и трябва да се сблъскат с този проблем.
Телефон SOS 112 е средство за незабавен достъп до мрежата на бърза помощ, пожарната или полицията. Не се налага да търсиш или запомняш националните номера за спешни повиквания за всяка страна от ЕС. Не забравяй SOS 112 ЕU! Използвай връзките за повече информация. Телефон 112 е европейски номер за спешни случаи. Можеш да го набереш от фиксирани и мобилни телефони, безплатно, навсякъде в ЕС.
БЪЛГАРИЯ
Телефонът SOS 112 се избира директно. Той е безплатен, работи денонощно и непрекъснато.
Телефон SOS 112 приема спешни обаждания за незабавна медицинска помощ, пътно-транспортни произшествия, пожари, наводнения, земетресения, топлинни удари, припадъци, големи аварии в пристанища, язовири, водни басейни, електропреносна мрежа, водоснабдяване, замърсяване на въздуха, околната среда, инциденти, улични нападения, изпаднали в безпомощно състояние хора, обири, кражби, наличие на съмнителни обекти, подозрения за тетористични актове и други инциденти с човешки наранявания или загуби.
Вероятно с осъзнаване на ползата ще се разшири и обхвата.
Вероятно с осъзнаване на ползата ще се разшири и обхвата.
Повикванията се приемат от оператори. Те определят какво е обаждането, “шега”, лъжа или реално събитие. Време за оценка, 20 секунди. Недобросъвестни обаждания се наказват съгласно Закона.
Когато изберете телефон 112 съобщавате името си, вид и място на инцидента, брой пострадали. И други подробности, които са важни.
При природни бедствия като земетресения, наводнения, големи природни и производствени пожари или аварии, цунами, бури бъдете кратки в описанията, за да не задържате други обаждания.
За всяко обаждане, операторът попълва електронна форма. В нея отбелязва кой, защо и откъде подава сигнала, вида на инцидента и броя на пострадалите.
Данните се регистрират, чрез кратки уточняващи въпроси. Затова обяснявайте кратко и точно всеки детйл или това което ви е направило впечатление на мястото на инцидента.
Така осигурявате по-бързо помощ.
Всеки конкретен случай се пренасочва към съответната институция – Спешна медицинска помощ, Национален медицински координационен център, Пожарна безопасност и спасяване, Полиция, Планинска спасителна служба - БЧК и ИА „Морска администрация”, които изпраща екипи на мястото на инцидента.
В центъра постъпва обратна информация за това, което се случва на мястото на събитието, колко екипа са изпратени и от коя служба са.
Телефон 112 не обслужва сигнали за неработещи светофари, проблеми с елекро и водоподаването, нарушени пътни участъци и пр.
Ползвайте телефон 112 в случай на внезапна реална заплаха за живота, здравето, безопасността или имущество, като: