"ТАНЦЪТ" НА КОНТИНЕНТИТЕ
ОТ 650 000 000 г.
Учените използват различни компютърни модели, за да симулират предполагаемото движение на тектоничните плочи и континентите, започнало според тях преди милиони години, до подреждането им в сегашен или бъдещ вид.
Всеки сблъсък в земната кора или изхвърляне на разтопена земна маса - магма през вулканите предизвиква подземни трептения - наречени сеизмични вълни. В зависимост от силата на земетресението, те могат да се разпространят на хиляди километри или по цялата земна кора.
Измерването и записването на сеизмичната активност се извършва с инструменти наречени сеизмографи. Според използваните скали, те определят магнитуда и интнзивността на всяко земетресение. Използват се няколко скали, но публично най-често се цитират скалите на Рихтер и Медведев-Шпонхоер.
Скалата на Рихтер се използва за определяне и измерване силата на земетресението. Предложена е от Чарлз Ф. Рихтер през 1935 година. С нея се измерва количеството сеизмична активност. Най-слабо интензивното земетресение е оценено на 1,0 а най-интензивното е определено на 9,0. Повечето земетресения варират между 3,0 и 4,0 по скалата на Рихтер. Например опустошителното земетресение, което разтърси Хаити през 2010 г., беше регистрирано като 7,0 степен по скалата на Рихтер.
Най често земетресения има по линията на плочите в западната част на САЩ, западното крайбрежие на Южна Америка, Южна Европа и Източна Азия. Много от тези места са включени в район на Земята, известен като пръстена от огън...ОР+