NEWS ONLINE - НАУЧИ НАЙ-ВАЖНОТО – НАПРАВИ СПРАВКА ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА В БЪЛГАРИЯ И СВЕТА - ЗА ДЕНЯ ИЛИ ПОСЛЕДНИТЕ 7 ДНИ – ВИЖ РАЗРУШИТЕЛНАТА СИЛА НА СЕИЗМИЧНИТЕ ТРУСОВЕ – ПРОЧЕТИ ЗА ЗЕМЕТРЪСНИЯ РИСК – НАПРАВИ СИ КОМПЛЕКТ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ – НАМЕРИ СТРОИТЕЛНИТЕ ПЛАНОВЕ НА СГРАДАТА В КОЯТО ЖИВЕЕШ - ВИЖ КАКВА Е СЕИЗМИЧНА Й УСТОЙЧИВОСТ - БЪЛГАРИЯ Е В СРЕДНО АКТИВНА СЕИЗМИЧНА ЗОНА, НО НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПРЕДСКАЖЕ ВРЕМЕТО И СИЛАТА НА СЛЕДВАЩИЯ ЗЕМЕН ТРУС – ЗАСТРАХОВАЙ ЖИЛИЩЕТО СИ – ИЗПОЛЗВАЙ ИНФОРМАЦИЯТА В БЛОГА ЗА ТЕЛЕФОН SOS 112 - ОРГАНИЗИРАЙ ОПАЗВАНЕТО НА ИМУЩЕСТВОТО, ОЦЕЛЯВАНЕТО НА ДЕЦАТА, СЕМЕЙСТВОТО И БЛИЗКИТЕ. РАЗБЕРИ КАК ДА ОКАЖЕШ ПОМОЩ НА ПОСТРАДАЛИ ИЛИ РАНЕНИ И ОТ КЪДЕ ДА ПОЛУЧИШ АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ПРИ БЕДСТВИЕ. ПРОУЧИ ВЕРОЯТНАТА СЕИЗМИЧНА ОПАСНОСТ И РИСК В РЕГИОНА КЪДЕТО ЖИВЕЕШ ИЛИ НАЙ-ЧЕСТО ПОСЕЩАВАШ. ПРЕДИ ДА ТРЪГНЕШ НА ПЪТ, ИНФОРМИРАЙ СЕ КАКЪВ Е СЕИЗМИЧНИЯ РИСК В МЕСТАТА КОИТО ЩЕ ПОСЕТИШ ИЛИ ИСКАШ ДА ЖИВЕЕШ - В СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ, ЕВРОПА И ПО СВЕТА - NEWS ONLINE

"ТАНЦЪТ" НА КОНТИНЕНТИТЕ ОТ 650 000 000 г.

Земетресенията са едни от многото мощни природни бедствия, причинени, когато има промяна, сблъсък или внезапно освобождаване на енергия в земната кора. Обикновено се появяват на границите или близо до линиите, където според учените тектоничните плочи на Земята се сблъскват и плъзгат помежду си. Движението им предизвиква слаби, средни или катастрофални земетресения. Последните се усещат като разклащане или изместване на земната ос.

"ТАНЦЪТ" НА КОНТИНЕНТИТЕ 

ОТ 650 000 000 г.


Учените използват различни компютърни модели, за да симулират предполагаемото движение на тектоничните плочи и континентите, започнало според тях преди милиони години, до подреждането им в сегашен или бъдещ вид.
Всеки сблъсък в земната кора или изхвърляне на разтопена земна маса - магма през вулканите предизвиква подземни трептения - наречени сеизмични вълни. В зависимост от силата на земетресението, те могат да се разпространят на хиляди километри или по цялата земна кора.
Измерването и записването на сеизмичната активност се извършва с инструменти наречени сеизмографи. Според използваните скали, те определят магнитуда и интнзивността на всяко земетресение. Използват се няколко скали, но публично най-често се цитират скалите на Рихтер и Медведев-Шпонхоер.

Скалата на Рихтер се използва за определяне и измерване силата на земетресението. Предложена е от Чарлз Ф. Рихтер през 1935 година. С нея се измерва количеството сеизмична активност. Най-слабо интензивното земетресение е оценено на 1,0 а най-интензивното е определено на 9,0. Повечето земетресения варират между 3,0 и 4,0 по скалата на Рихтер. Например опустошителното земетресение, което разтърси Хаити през 2010 г., беше регистрирано като 7,0 степен по скалата на Рихтер. 

Най често земетресения има по линията на плочите в западната част на САЩ, западното крайбрежие на Южна Америка, Южна Европа и Източна Азия. Много от тези места са включени в район на Земята, известен като пръстена от огън...ОР+