NEWS ONLINE - НАУЧИ НАЙ-ВАЖНОТО – НАПРАВИ СПРАВКА ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА В БЪЛГАРИЯ И СВЕТА - ЗА ДЕНЯ ИЛИ ПОСЛЕДНИТЕ 7 ДНИ – ВИЖ РАЗРУШИТЕЛНАТА СИЛА НА СЕИЗМИЧНИТЕ ТРУСОВЕ – ПРОЧЕТИ ЗА ЗЕМЕТРЪСНИЯ РИСК – НАПРАВИ СИ КОМПЛЕКТ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ – НАМЕРИ СТРОИТЕЛНИТЕ ПЛАНОВЕ НА СГРАДАТА В КОЯТО ЖИВЕЕШ - ВИЖ КАКВА Е СЕИЗМИЧНА Й УСТОЙЧИВОСТ - БЪЛГАРИЯ Е В СРЕДНО АКТИВНА СЕИЗМИЧНА ЗОНА, НО НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПРЕДСКАЖЕ ВРЕМЕТО И СИЛАТА НА СЛЕДВАЩИЯ ЗЕМЕН ТРУС – ЗАСТРАХОВАЙ ЖИЛИЩЕТО СИ – ИЗПОЛЗВАЙ ИНФОРМАЦИЯТА В БЛОГА ЗА ТЕЛЕФОН SOS 112 - ОРГАНИЗИРАЙ ОПАЗВАНЕТО НА ИМУЩЕСТВОТО, ОЦЕЛЯВАНЕТО НА ДЕЦАТА, СЕМЕЙСТВОТО И БЛИЗКИТЕ. РАЗБЕРИ КАК ДА ОКАЖЕШ ПОМОЩ НА ПОСТРАДАЛИ ИЛИ РАНЕНИ И ОТ КЪДЕ ДА ПОЛУЧИШ АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ПРИ БЕДСТВИЕ. ПРОУЧИ ВЕРОЯТНАТА СЕИЗМИЧНА ОПАСНОСТ И РИСК В РЕГИОНА КЪДЕТО ЖИВЕЕШ ИЛИ НАЙ-ЧЕСТО ПОСЕЩАВАШ. ПРЕДИ ДА ТРЪГНЕШ НА ПЪТ, ИНФОРМИРАЙ СЕ КАКЪВ Е СЕИЗМИЧНИЯ РИСК В МЕСТАТА КОИТО ЩЕ ПОСЕТИШ ИЛИ ИСКАШ ДА ЖИВЕЕШ - В СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ, ЕВРОПА И ПО СВЕТА - NEWS ONLINE

VOLCANOES

Вулканът, на "народен" език Огнебълвач (от банатския говор: огъньбълвàч) е геоложка формация (най-често планина), при която се наблюдава излизане на магма (разтопена скална маса) над земната повърхност. Най-често на Земята вулканите се наблюдават в близост до границите на континенталните плочи. Изключение правят вулканите, които се наблюдават в така наречените горещи точки.

Схема на устройството на вулкан: 1 - голяма магмена камера; 2 - твърда земя; 3 - канал; 4 - основа; 5 - сил (пластова интрузия); 6 - разклонен канал; 7 - слоеве пепел, нанесени от вулкана; 8 - склон; 9 - Слоеве лава, нанесени от вулкана; 10 - гърло; 11 - паразитен конус; 12 - поток лава; 13 - устие; 14 - кратер; 15 - облак пепел


Наименованието „вулкан“ произлиза от името на Вулкан, бог на огъня в римската митология. Науката, занимаваща се с изследването на вулканите, се нарича вулканология...OP+




Най-общо вулканите се характеризират като активни, спящи или загаснали. Учудващо е, че отсъства консенсус сред вулканолозите относно дефиницията на "активен" вулкан. Животът на един вулкан може да варира от няколко месеца до няколко милиона години. 

Това прави до голяма степен безсмислена дефиницията "активен" спрямо дължината на човешкия живот и дори спрямо живота на цивилизациите. Например, много от вулканите на Земята са изригвали поне веднъж през последните няколко хиляди години, но в момента не показват никакви признаци на активност. Имайки предвид продължителността на живот на такива вулкани, те са активни, но спрямо продължителността на човешкия живот те са спящи. Положението се усложнява и от факта, че има вулкани, които се активизират, но не изригват.

Спящите вулкани са тези, които в момента не са активни (както е дефинирано по-горе), но могат да се активизират или изригнат отново.

Загаснали са тези вулкани, за които се счита, че е малко вероятно да изригнат отново. Дали един вулкан е наистина загаснал, е изключително трудно за определяне. 

Калдерите на вулканите имат продължителност на живот, която понякога достига милиони години. Често ако калдерата не е била източник на изригване през последните няколко десетки хиляди години, то е много по-вероятно тя да бъде счетена за спяща, отколкото за загаснала.

Много учени считат един вулкан за активен, ако той изригва в момента или показва знаци на нестабилност и по-сериозна активност като земетръсна активност и значително отделяне на нови газове. 

Много учени също считат вулкана за активен, ако той е изригвал в историческо време, т.е. времето, за което съществуват някакви писмени сведения

Важно е да се отбележи, че дължината на историческото време е различна за различните райони на света: в района на Средиземноморието има исторически източници от преди 3000 години, докато на Хаваите този период е само малко над 200 години.

Панмур Бейзин (Panmure Basin) представлява кратер на вулкан, който е изригнал преди около 28 хиляди години. При оукландските вулкани след първото изригване магмата свършва и активността се прекратява, а структурата повече не се променя.


Вулканичната активност често е съпровождана от земетресения, появата на горещи извори, гейзери и други форми на хидротермална активност.




ВИДОВЕ ВУЛКАНИ 
Представата за вулкан най-често се свързва с конична планина, изпускаща лава и отровни газове от кратер, намиращ се на върха ѝ. Това описание обаче обхваща само един вид вулкани, а характеристиките им като цяло са доста по-разнообразни. Структурата и поведението на вулканите зависят от множество фактори. 

Някои вулкани имат назъбени върхове, оформени като куполи от лава, други пък се вписват в пейзажа като масивни плата. Изходни отвори, които изпускат вулканичен материал (пепел и лава, както се нарича магмата, след като достигне земната повърхност) и газове (предимно пара и магмени газове) могат да бъдат открити навсякъде по вулканичното образувание...OP+





ИЗРИГВАНЕ НА ВУЛКАН 
Други типове вулкани са криовулканите (или ледени вулкани), които се срещат на някои от луните на Юпитер, Сатурн и Нептун, както и калните вулкани, които често не се свързват с магмената активност. Температурите на калните вулкани обикновено са значително по-ниски от тези на магмените, освен ако калният вулкан не е всъщност изход на магмен вулкан.